TENTATIVE AGENDA
SELECT COMMITTEE ON TRIBAL RELATIONS
Joint Tribal Business Council Chambers
15 North Fork Road
Fort Waskakie, Wyoming
August 20 and 21, 2007
[August 6, 2007 Draft]
This agenda sets forth the order in which the Committee will consider each topic. Times are tentative and subject to change without notice. If the Committee finishes one topic, they will proceed to the next topic.
Monday, August 20, 2007
9:00 A.M. Call to order/Roll call
- Approval of June Minutes
- Welcome and Introduction of Committee members, Tribal, State and other Government Officials
- Introduction of Gary Collins, New Tribal Liaison
9:10 A.M. Tribal Concerns and Issues
Arapaho Business Council – Richard Brannan, Chairman
Shoshone Business Council – (Ivan Posey), Chairman
10:00 A.M. Education - Contract Status Update and Reporting Requirements
Joe Simpson, Deputy Superintendent of Public Instruction
- Regional snapshot of student performance
- Department of Education technical assistance approach
- Contract Status update
10:45 A.M. Break
11:00 A.M. Law Enforcement/Probation/Parole
Juvenile services/supervision on probation
Regional Manager for Probation Office
(Ed Newell), Fremont County Attorney
Tribes
Judges
(Norman E. Young) – 9th Judicial District – Fremont County
Shoshone and Arapaho Tribal Court Judge–
12:00 P.M. Lunch
1:00 P.M. Vocational Rehabilitation Services
Jim McIntosh, Division Administrator, Wyoming Vocational Rehabilitation
(Pamela Rodriguez), Northern Arapaho Vocational Rehabilitation
(Bob Rowan), Administrator of Red Feather Eagle Program
1:45 P.M. Solid Waste Issues
Don Connell, Fremont County Solid Waste
(Don Aragon), Director, Wind River Environmental Quality Commission
2:15 P.M. Health Services – Contract Requirements and Enhancing Reporting Formats
(Ginny Mahoney), Deputy Director, Department of Health
Elizabeth Antone, Arapaho Tribal Health Director
(Harmony Spoonhunter), Shoshone Tribal Health Director
Michelle Antone, Indian Health Services Administrator
2:45 P.M. Break
3:00 P.M. Planning for Summit
Approval of location
Approval of agenda
Approval of budget
- Health
(Ginny Mahoney), Deputy Director, Wyoming Department of Health
Elizabeth Antone, Arapaho Tribal Health Director
(Harmony Spoonhunter), Shoshone Tribal Health Director
Michelle Antone, Indian Health Services Administrator
- Water
John Wade, Administrator of Planning, Wyoming Water Development Office
Loren Smith, Division III Engineer, State Engineer's Office
(Bill Russell), Tribal Engineer
(Sandra C'Bearing), Arapaho Co-Chairman of Wind River Water Resources Control Board
(Mitch Cottenoir), Shoshone Co-Chairman of Wind River Water Resources Control Board
4:30 P.M. Public Comment
Evening Dinner on your own
Tuesday, August 21, 2007
9:00 A.M. Call to order/Roll call
9:05 A.M. Intertribal Education and Community Center
Jo Anne McFarland, President of Central Wyoming College
9:30 A.M. Family Services
Child Protection Services
Juvenile Services
Economic Assistance
Tony Lewis, Director of Wyoming Department of Family Services
George Moss, Director, Northern Arapaho Nation Department of Social Services
John Wadda, Director, Eastern Shoshone 477 Program
Velma Rhodes, Director or Antoinette Harris, Supervisor, Northern Arapaho Child Protection Services
Larry McAdams, Director, Eastern Shoshone Child Protection Services
Tom Kennah, State DFS consultant and liaison for Indian Social Services
10:30 A.M. Break
10:45 A.M. Transportation Issues
(Delbert McOmie), Chief Engineer, Wyoming Department of Transportation
Tribal Representative
11:30 A.M. Public Comment
Other items for the Committee
12:00 P.M. Adjourn